Pietro Parolin bíboros szerint a Vatikán tárgyalási stratégiája Kínával összhangban van az Egyház hagyományával.
A vatikáni államtitkár a La Stampának nyilatkozva azt mondta: ugyan lehetnek véleménykülönbségek a kínai kommunista kormányzathoz való hozzáállásban, "egyetlen személyes álláspont sem tekinthető kizárólagos közvetítőnek abban, hogy mi jó a kínai katolikusoknak.".
Parolin bíboros mindössze néhány nappal azután jelentette ki ezt, hogy Joseph Zen bíboros, Hong Kong korábbi püspöke bírálta a Vatikán eljárását, amiben az Egyház két legitim kínai püspökét lemondásra szólították fel, hogy a hivatalukat két törvénytelenül felszentelt - és emiatt egyházi kiközösítés alatt álló - püspök vegye át. Az illegitim püspököket a kínai állampárt régóta próbálja vezető egyházi pozícióba juttatni.
Parolin bíboros most úgy nyilatkozott: "Ha valakit áldozathozatalra kérnek, kicsire vagy nagyra, világosnak kell lennie mindenki számára, hogy ez nem egy politikai csereüzlet ára, hanem a nagyobb jó evangéliumi perspektívájába tartozik, Krisztus Egyházának javáéba."
Azt reméljük, hogy ha Isten is úgy akarja, nem kell majd 'legitim' és 'illegitim' püspökökről, 'földalatti' és 'hivatalos' püspökökről beszélnünk a kínai egyházban, hanem testvérek és nővérek közötti találkozásokról [beszélhetünk], újra megtanulva az együttműködés és összetartozás nyelvezetét.
Parolin bíboros a nyilatkozatában megerősítette a tegnap kiadott szentszéki közleményt: "A Szentatya személyesen követi a jelenlegi közvetítőit a Kínai Népköztársaság hatóságaival. Valamennyi munkatársa vele összhangban cselekszik. Senki sem fog magánkezdeményezésekbe. Őszintén szólva, bármi másfajta érvelés számomra eltévedtnek tűnik."
Emlékezetőül: Gerhard Müller bíboros, a Hittani Kongregáció előző prefektusa tavaly szeptemberben úgy nyilatkozott egy könyvbemutatón:
A [Hittani] Kongregáció helyett most a Vatikán államtitkárságát tartják a legfontosabb intézménynek. "A diplomáciai és hatalmi kérdések ma elsőbbséget élveznek, ami egy olyan rossz érdemi változás, amit ki kell javítani." A keresztény hitnek kellene a középpontban lennie, és a pápának pusztán "az üdvösség szolgájának" kellene lennie.
Tapsihapsi 2018.02.01. 08:59:09