Ahogy nemrég beszámoltunk róla, nyilvánosságra került az a német püspöki kar megrendelésére készült tanulmány, amely összesen "3677, főként férfinemű kiskorúval" szemben elkövetett szexuális visszaélést tárt fel, amelyek 1946 és 2014 között történtek a német katolikus egyházban.
A jelentést a püspöki konferencia hivatalosan is ismertette egy szeptember 25-én tartott sajtótájékoztatón, amelyre Fuldában, a püspökök rendes őszi nagygyűlésén került sor.
Médiatudósítások szerint a dokumentum a 27 német egyházmegyében 1670 elkövetőt azonosított be, a 68 éves periódus összesen 38 000 vizsgált egyházi szolgálattevője közt.
Egy német pszichiáter (és katolikus teológus), Manfred Lütz (a kezdőképen), azonban egy 18 oldalas cikkében jelentősen árnyalta azt a képet a tanulmányról, amelyet a média a témában már sajnálatosan megszokott hiszterizáltsággal közölt.
Ahogy Lütz rámutatott, a tudósításokban megjelent 1670-es "elkövetői" szám magába foglalja azokat a személyeket is, akikről utólag megállapítást nyert, hogy hamisan vádolták őket visszaéléssel.
Az egyik egyházmegyében például a közölt "elkövetői" szám 6%-át tették ki azok, akikkel szemben a vádhatóság ejtette a vádat, mert kifejezetten hamisnak ítélte azt. A személyek további 34%-ában nem tudták megállapítani, hogy a vádak megalapozottak-e vagy sem, mivel az ügyben csakis egy vádló és egy tagadó vallomás állt egymással szemben.
A pszichiáter emellett arra is rámutatott, hogy a jelentésben szereplő 3677 visszaélés 29,5%-a (közel egyharmada, amivel ez a legnagyobb részarányú csoport) olyan "helytelen érintést" jelent, amely nem nemi szervre vagy nemi jelleget hordozó testrészre irányult. Jóllehet egy óvatlan, vagy akár még valóban bűnös szándékú arc- vagy vállérintést is egy áldozat traumatikusan élhet meg, a pszichiáter szerint mégsem helyes az ilyen eseteket a közvélemény előtt összemosni a közvetlen és súlyos molesztálásokkal.
Lütz bírálja a tanulmány elkészítéséhez használt módszerek egyes elemeit is. A zárójelentés statisztikái ugyanis több, egymástól független felmérés adatait dolgozzák egybe. Ezek között például olyan adatok is azonos súllyal szerepelnek, amelyek 69 névtelen telefonos bejelentőtől származnak.
Mint Lütz írja, egy a mostaninál hitelesebb korábbi kutatás 249 bűnügyi aktát vizsgált, 209 papi elkövetővel. Ezek közül 77 eset (31%) végződött elmarasztaló ítélettel, 52 eset (21%) felmentő ítélettel vagy az ügy lezárásával a vád megalapozatlansága miatt, 116 esetben (47%) viszont jogi elévülés miatt nem került sor tárgyalásra.
(Források: Die Tagespost, gloria.tv)
Gratia Copiosa 2018.09.30. 20:33:31
Never 2018.10.02. 19:56:21