Nincs annyi közös a katolikusokban és protestánsokban, hogy lehetséges legyen úgynevezett "ökumenikus miséket" celebrálni - nyilatkozott az egyik német bíboros.
A kölni Rainer Maria Woelki bíboros szerint "nincs alapja" egy ilyen összejövetelnek, mivel ezek az egymástól különböző felekezetek "nem értenek egyet a központi kérdésekben", jelen esetben azokban a kérdésekben, amelyek az Eucharisztiával kapcsolatosak.
A bíboros a Kölner Express lapnak nyilatkozva elmagyarázta, hogy a katolikusok számára az Eucharisztia nem csupán egy közös étkezés, hanem abban Krisztus Teste és Vére átlényegülés útján valóságosan jelen van a kenyér és a bor színei alatt. A protestánsok ugyanakkor ezt a hitet nem osztják.
A Valódi Jelenlét a katolikusok számára "vitathatatlan bizonyosság" - fogalmazott a bíboros. Amíg ez a különbség fennáll, a "közös vacsora" nem lehetséges.
Woelki bíboros a szavait válasznak szánta azokra a médiaértesülésekre, miszerint a Vatikánban titokban már készítik elő az "ökumenikus szentmise" liturgiáját, amelyet az elképzelések szerint a katolikusok és a protestánsok közösen ünnepelnének.
A The Australian arról tudósított, hogy a Vatikán nem tagadta ezeket az értesüléseket, jóllehet a lap egy meg nem nevezett vatikáni forrása nehezen elképzelhetőnek ítélte a közös mise lehetőségét, mivel szerinte lehetetlen lenne, hogy egy ilyen szertartáson katolikusok áldozhassanak.
Az értesülések mégis arról szólnak, hogy ez a mise közös imádságokból, szentírásrészletek felolvasásából, és közös szentáldozásból épülne fel, a celebráló katolikus papok és protestáns lelkészek pedig az átváltoztatás szövegét némán, magukban mondanák csak el.
Egy ilyen mise reális lehetőségét az olasz újságíró és vatikánszakértő Marco Tosatti vetette fel egy a First Things internetes magazinnak írt cikkében, azt állítva, hogy "Jóllehet hivatalosan sohasem jelentették ezt be, egy bizottság, amely közvetlenül Ferenc pápának jelent, már jóideje dolgozik ezen a liturgián."
Ahogy Tosatti írta: "Ez a terület bizonyosan az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció hatáskörébe tartozik, Sarah bíborost azonban (aki a Kongregáció vezetője) hivatalosan nem értesítették a bizottság létezéséről."
Hozzátette: "Közeli források szerint Sarah titkára, Arthur Roche - akinek az álláspontja XVI. Benedekével és Sarah-éval ellentétes - részt vesz ebben, ahogy Piero Marini is."
Bármi is legyen igaz a bizottság létével és a készülő "ökumenikus misével" kapcsolatban, az tény, hogy a katolikus és evangélikus egyházi vezetők már több, mint egy éve írásos fogadalmat tettek arra, hogy a közös szentáldozást megvalósítják. A nyilatkozatban külön kiemelték a katolikus-evangélikus házastársakat, mint akik életközössége szerintük indokolná a közös szentáldozás/úrvacsorát.
Az egység felé vezető úton egy a katolikusok között komoly meghökkenést okozott szimbolikus gesztus volt az is, amikor a Vatikán úgy döntött, hogy idén ősszel hivatalos bélyegen ünnepli meg Luther Mártont, Philipp Melanchthont, és a reformáció 500. évfordulóját. A vatikáni bélyegeken ezidáig jellemzően katolikus szentek szerepeltek csak, az Egyházból kiközösített személyek ilyen fajta tiszteletére nem volt még példa.
Wildschwein 2017.11.06. 14:41:20