A vizsgálati szakasz lezártával, augusztus 14-én adta ki az USA Pennsylvania államának ügyészsége azt a jelentést, amely a helyi katolikus egyházmegyékben kiskorúak ellen elkövetett szexuális visszaéléseket tárta fel.
A jelentést az államügyész, Josh Shapiro (ld. a képen) mutatta be egy sajtótájékoztatón, elborzasztó részleteket ismertetve a közvéleménnyel. Az ügyészség az áldozatokra hivatkozva ugyanakkor lemondott arról, hogy az ügyekben bírósági eljárásokat indítson az elkövetőkkel és állítólagos bűnpártolóikkal szemben - egyúttal megfosztva ezzel a nyilvánosan megvádoltakat a fair tárgyaláson történő védekezés lehetőségétől.
Most azonban újabb kritikák merültek fel a jelentéssel kapcsolatban. Az amerikai Commonweal lap egyik újságírója a héten arra mutatott rá, hogy a jelentés összeállításának módszerei nem is ütötték meg a bírósági eljárásokhoz szükséges, tisztességes bizonyítási eljárások kritériumait.
Az alábbiakban a Crux katolikus magazin összefoglalóját szemlézzük.
Kapcsolódó cikkeink:
- Brandmüller bíboros: "Képmutatók" a szexuális visszaélések miatt az Egyházat ért támadások
- Müller bíboros az Egyház és papjai elleni vádakról: "Ez az egyetlen, ahol még mindig megengedett általánosítani, vagy akár a kollektív bűnösség elvét is lelkesen hangoztatni."
Szenzációt keltő cikk jelent meg ezen a héten "A pennsylvaniai ügyészségi jelentés: Nem az, aminek látszik" címmel az amerikai Commonweal magazinban, amely kritikus szemmel vizsgálta újra a Pennsylvania államban nyáron kiadott ügyészségi jelentést az elmúlt évtizedekben papok által elkövetett szexuális visszaélésekről. A magazin cikkének következtetése szerint az ügyészségi jelentés "rendkívül megtévesztő, felelőtlen, pontatlan, és igazságtalan".
A magazin a cikket egyértelműen nem bűnösök tisztára mosásának szándékával közli. A szerzője, Peter Steinfels, az Egyesült Államok egyik elismert vallásszakértő újságírója, akinek 1990 és 2010 között saját rovata volt a New York Times napilapban. Steinfels közismerten a "liberális" oldalon áll a katolikus egyházzal kapcsolatos vitákban, és világosan nem az egyházi intézmény nagy barátja.
A pennsylvaniai ügyészségi jelentés, amely augusztus közepén került bemutatásra, több mint 300 szexuális ragadozó papról számolt be egy 70 évet átfogó időszakból, amely alatt e papok visszaéléseinek több, mint ezer kiskorú esett áldozatul.
A jelentés az Egyház vezetését is megvádolta azzal, hogy nem vették komolyan az áldozatokat, hanem "félresöpörték őket [Pennsylvania] állam minden részén, olyan egyházi vezetők, akik inkább a molesztálókat és az intézményüket védték mindenek felett".
A jelentés - amely elsőként hozta nyilvánosságra azt a vádat is, miszerint az egykori bíboros Theodore McCarrick (papok és papnövendékek mellett) egy kiskorút is molesztált - újabb egyházi "pedofilbotrányt" robbantott ki az Egyesült Államokban, a 2000-es évek elejének első ilyen hulláma után.
A cikkében Steinfels bírálja az ügyészségnek a jelentés összeállításában alkalmazott módszereit. Az újságíró szerint az ügyészség nem alkalmazta a szabályos bírósági eljárásokban megszokott mércéket a bizonyításaiban, a vizsgálati módszereik átláthatatlanok, az eljárásuk pedig pusztán előre meghatározott politikai célok teljesítésére is alkalmas volt.
Ironikus, hogy azok az emberek, akik a püspökök megbízhatóságára vonatkozóan tökéletesen legitim kérdéseket vetnek fel, a vizsgálatot lefolytató ügyészség megbízhatóságával kapcsolatban szemet hunynak e kérdések felett.
- írja Steinfels.
A cikk talán legfontosabb észrevétele, hogy az ügyészségi jelentés elejére kigyűjtött egyedi és sokkoló példaeseteken túl - amelyeket a szekuláris média előszeretettel idézett - a jelentés egészéből világosan kiderül, hogy a katolikus püspökök jó munkát végeztek a visszaélések kezelésében azután, hogy a püspöki konferencia 2002-ben elfogadta és életbe léptette az ehhez segítséget nyújtó ún. "dallasi chartát". Ezzel együtt is Steinfels megjegyzi, hogy a charta 2002 óta önmagában "nem működött tökéletesen, legalábbis rendszeres továbbfejlesztések és állandó odafigyelés nélkül nem".
Jóllehet Steinfels végkövetkeztetése szerint a pennsylvaniai ügyészségi jelentés igazságtalan ("unfair"), a cikkíró szerint a javára írandó, hogy rámutatott visszaélések eltussolási eseteire, bűnös papok áthelyezéseire, titkos kifizetésekre, hazugságokra - olyan gyakorlatokra, amelyeket egyes püspökök műveltek, több évtizeden át.
Mostanra Pennsylvaniát követve az USA több másik állama is bejelentette, hogy vizsgálatot indít a katolikus egyházban előfordult múltbeli visszaélések feltárására. Ahogy Steinfels rámutatott, fennáll a veszélye annak, hogy ezek nyomán az Egyháznak több, a pennsylvaniaihoz hasonlóan "unfair" jelentéssel kell majd szembenéznie.
(Forrás és kép: Crux)
További kapcsolódó cikkeink:
- 15 tény a papi pedofília botrányokról
- A papi "pedofília" valójában rosszul megélt homoszexualitás
- Terápiás összejövetelt rendeznek Írországban a szexuális visszaéléssel hamisan vádolt papoknak
Gratia Copiosa 2019.01.14. 10:08:50