A Vatikán-kommentátor Sandro Magister nyilvánosságra hozta azt a levelet, amit a négy dubia bíboros küldött Ferenc pápának, személyes találkozóra kérve őt.
A levelet a bíborosok nevében Carlo Caffarra bíboros, az olaszországi Bologna emeritusz érseke írta alá és küldte el Ferenc pápának április 25-én, aki azt május 6-án kapta kézhez. Bár a levelet a Szentatya elolvasta, arra mostanáig (a bíborosok első, dubia leveléhez hasonlóan) nem adott semmilyen választ.
Caffarra bíboros a levélben egyértelművé teszi a bíborosok tiszteletét és hűségét a Szentatya iránt, Sziénai Szent Katalin szavaival élve úgy hivatkozva a pápára, mint aki "édes Krisztus a földön", és elutasítva a szedevakantisták álláspontját, akik tagadják a jelenlegi pápaság legitimitását.
A levél szintén hangsúlyozza a bíborosok "tudomását arról a súlyos felelősségről, ami a bíborosok kötelezettségéből származik: hogy tanácsadói legyenek Péter utódjának az ő szuverén szolgálatában."
A bíborosok arra hivatkozva kérik a pápát személyes találkozóra, hogy tisztázni lehessen azt a zavart, amit az Amoris Laetitia egymásnak ellentmondó értelmezései okoztak szerte a világban. (A részletes összefoglalónkat erről itt olvashatják.)
"És a helyzet az - milyen fájdalmas ezt látni! - hogy ami bűn Lengyelországban, az jó Németországban, és ami tilos a philadelphiai érsekség területén, az megengedett Máltán. És így tovább." - írja a levél.
"Blaise Pascal keserű észrevételére emlékeztet ez minket: 'Az igazság a Pireneusok ezen oldalán igazságtalanság a másikon; az igazság a folyó bal partján igazságtalanság a jobb parton.'" - folytatja a levél.
Miután a bíborosok pásztorokként "érzik a felelősségük súlyát", az üzenet azzal az alázatos kéréssel zárul, hogy a Szentatya privát találkozón fogadja őket.
A levél teljes szövege, angol nyelven, itt olvasható.
A négy dubia bíboros egyike, az amerikai Raymond Burke bíboros korábban világossá tette, hogy elkerülhetetlennek látják, hogy Ferenc pápa családszinódus utáni apostoli buzdítása, az Amoris Laetitia tisztázást, a buzdítás eretnek értelmezései pedig korrekciót kapjanak. A bíborosok a korrekcióra Ferenc pápát kérték fel, a dubia szokványos beadványformájának megválaszolásával. Ferenc pápa, szokatlan lépésként, a dubia megválaszolásától mereven elzárkózott, amire a bíborosok, szintén szokatlan lépésként, a dubiájukat a nyilvánosság elé tárták.
A bíborosok világossá tették azt is, hogy amennyiben a Szentatya a buzdítás tisztázását és az eretnek értelmezések korrekcióját nem teszi meg, úgy azt a bíborosok fogják megtenni helyette. Ilyen súlyos lépésre az Egyház történelmében utoljára az 1330-as években került sor. A bíborosok ugyanakkor hangot adtak a határozott elkötelezettségüknek abban, hogy a nyilvános korrekciójuk előtt minden lehetőséget megragadnak, hogy a Szentatyával egyeztessenek.
Raymond Burke bíboros a legutóbbi, április 12-ei interjújában arra a kérdésre, "hogy sor kerül-e majd Ferenc pápa nyilvános formális korrekciójára", úgy fogalmazott: "Ez egyelőre nem világos. Normális esetben, mielőtt ezt a lépést megteszik, a bíborosok még egyszer személyesen felkeresik a Szentatyát, hogy megmondják: Szentatya, az ügy olyan súlyos, hogy ki kell javítanunk, és bízunk benne, hogy a Szentatya akkor választ ad rá."
Burke bíboros ugyanezen interjúban azt is világossá tette, hogy ő maga egyszemélyben is kért meghallgatást Ferenc pápától (elsősorban a Máltai Lovagrend körüli botrányok kapcsán), amely kérésre a Szentatya szintén még csak nem is reagált.
Károly Gyönös 2017.06.20. 11:27:40