Videóinterjút közölt június 4-én a német Gerhard Müller bíborossal, a Hittani Kongregáció előző prefektusával a LifeSiteNews kanadai katolikus híroldal. A beszélgetésben több téma mellett a halálbüntetés megengedhetőségének kérdése, és Ferenc pápa ezzel kapcsolatos új tanítása is szóba került. Az alábbiakban Müller bíboros ezzel kapcsolatos gondolatait idézzük, magyar nyelven. A teljes, angol nyelvű interjú a bíborossal ide kattintva megtekinthető.
Az állam, mint törvényes hatalom számára megengedett, hogy ilyen büntetéseket szabjon ki a bűncselekményekért. A hagyományos tanítás szerint [a halálbüntetés] egyes esetekben erkölcsileg megengedett. Mégis, a mai körülmények között mindenki a kivégzések ellen érvel, a rengeteg gyilkosság miatt, amit a szocialista és kommunista államok, a diktatórikus államok elkövetnek, és a sok tévedés miatt is, amik a demokratikus államokban előfordultak: ártatlan embereket is halálra ítéltek.
Ami azonban az érvelést illeti: nem része a kinyilatkoztatásnak és nem része a hitletéteménynek, hogy az államok az emberekre milyen büntetéseket szabhatnak ki. Ez ugyanis a természettörvényhez tartozik. Az Egyháznak a természettörvénnyel is foglalkoznia kell, a Szentatya ezen a szinten tehát beszélhet róla. Az érvelésben azonban nem szabad valamiféle keveréket előállítani. A kinyilatkoztatáshoz csak a természetfeletti igazságok tartoznak, ez viszont a természettörvény igazsága. Így tehát nem érvelhetünk a dogmafejlődéssel, a világi büntetések ugyanis nem tartoznak a kinyilatkoztatáshoz, ezekhez a természetfeletti és kinyilatkoztatott igazságokhoz. Ezért meggyőződésem, hogy a Szentatyának jobban el kellene magyaráznia ezt, jobb teológiai érveléssel.
Kapcsolódó cikkeink:
- Ferenc pápa átírta a Katolikus Egyház Katekizmusát
- Új szál az "Amoris Laetitia" válságban: Ferenc pápa a halálbüntetésről téved
- Az Egyház tanítóhivatalának megnyilatkozásai a halálbüntetésről
- Katolikusok érvei a halálbüntetés mellett
- Cikklistánk a halálbüntetés Egyházon belüli vitájáról
Gratia Copiosa 2019.06.13. 07:46:08